کد خبر : ۷۳۰۸۴۱
زمان انتشار :

استاندار اصفهان: آب سد زاینده‌رود تنها کفاف ‌۱۰۰ روز را می‌دهد/ اولویت تامین آب شرب است

استاندار اصفهان با بیان اینکه متاسفانه داده‌های آماری نشان می‌دهد آب پشت سد زاینده‌رود تنها کفاف حدود ۱۰۰ روز را می‌دهد، گفت: اولویت تامین آب شرب است و در صورت مازاد، می‌توان آن را برای مصارف کشاورزی رهاسازی کرد.

استاندار اصفهان: آب سد زاینده‌رود تنها کفاف ‌۱۰۰ روز را می‌دهد/ اولویت تامین آب شرب است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، سیدرضا مرتضوی در خصوص مشکل کمبود آب زاینده رود اظهار داشت: اگر حجم سد از مقداری کم‌تر شود باعث رشد برخی آلودگی‌ها می‌شود؛ این عدد حداقل، بین 45 تا 70 میلیون متر مکعب است و اگر این مقدار را از حجم فعلی کم کنیم، حدود 113 میلیون متر مکعب آب پشت سد داریم یعنی برای حدود 3 ماه آب پشت سد داریم.

ذخیره سد زاینده‌رود، 168 میلیون متر مکعب است

مرتضوی خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر مردم دنبال این بودند که آب باز شود، نظرات کارشناسان در آب این است که نگرانی‌هایی مطرح است؛ در حال حاضر ذخیره سد 168 میلیون متر مکعب از حدود 1 میلیارد 500 میلیون متر مکعب است؛ همچنین کارشناسان آب منطفه‌ای و وزارت نیرو بیان کردند ماهانه حدود 30 میلیون متر مکعب آب مصرفی داریم.

استاندار اصفهان با بیان این نکته که مقداری از آب سد قابل استفاده نیست، توضیح داد: در لایه‌های پایینی رسوبات و لجن وجود دارد، همچنین اگر حجم سد از مقداری کم‌تر شود باعث رشد برخی آلودگی‌ها می‌شود؛ این عدد حداقل، بین 45 تا 70 میلیون متر مکعب است و اگر این مقدار را از حجم فعلی کم کنیم، حدود 113 میلیون متر مکعب آب پشت سد داریم یعنی برای حدود 3 ماه آب پشت سد داریم. 

وی تأکید کرد: از حق و حقوق کشاورزان اطلاع دارم و در آن تردید ندارم اما واقعیت این است که در حال بحث کارشناسی هستیم که اگر آب باز شود، چه اتفاقی خواهد افتاد. کشاورزان تقاضای 80 میلیون مترمکعب آب را داشتند و اگر این اتفاق بیفتد تا دی ماه دچار مشکل خواهیم شد. 

مرتضوی گفت: کشاورزان بیان کردند که دغدغه آب شرب را دارند اما از اینکه در سال‌های گذشته مطالبات‌شان مورد توجه قرار نگرفته ناراحت هستند. 

در 6 سال گذشته وزیر نیرو پای حرف کشاورزان اصفهان ننشسته بود

استاندار اصفهان بیان داشت: از روزهای اول ورودم به استانداری محور اصلی وقتم را برای موضوع آب گذاشته‌ام؛ کارگروه‌های متنوع این موضوع را دنبال کردم؛ در 6 سال گذشته وزیر نیرو به اصفهان نیامده اما از 2 هفته اول مسوولیتم به نظرم رسید از وزیر نیرو دعوت کنم تا به اصفهان بیایند و در نهایت رئیس جمهور دستور داد که وزیر نیرو به اصفهان بیاید و تمام این موارد قبل از تجمع کشاورزان بود. 

وی خاطرنشان کرد: وزیر نیرو از شرق تا غرب اصفهان شرکت کرد و شب نیز جلسه‌ای طولانی مدت با کشاورزان برگزار شد و جمع‌بندی خوبی صورت گرفت و مصوباتی اعلام شد.بنده  با کشاورزان احساس جدایی نداشته و ندارم، دولت مردمی از روزهای نخستین روز آغاز به کار در پی شناسایی مولفه‌های کارآمد و بنیادین در موضوع عدالت در تخصیص منابع آب میان ذی نفعان بوده است.

مرتضوی اظهار داشت: مردمی هستیم که همه برای هم جان می‌دهیم و در مشکلات به کمک هم می‌آییم؛ در اصفهان مردمی داریم که در دفاع مقدس بیش‌ترین اعزام، شهدا و جانباز را داشته‌اند؛ باید بدانیم اگر شخصی صحبتی می‌کند یا از سر هیجان است و یا تحریک‌هایی است که از سمت جریان‌های معاند شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه در این روزها کشاورزان خود را از جریان معاند جدا کردند، توضیح داد: جلسات زیادی با کشاورزان داشتیم و چند روز گذشته توافقی بین ما و کشاورزان صورت گرفت؛ اول اینکه قرار شد کمیته‌ای 4 گانه شکل بگیرد تا مصوبات را به‌طور مستمر دنبال کنند. 

با در نظر گرفتن خط قرمز شرب، نسبت به رهاسازی آب اقدام شود 

مرتضوی عنوان کرد: دوم اینکه قرار بر این شد پیگیری‌های فرا استانی را دنبال کنم و به‌صورت دوره‌ای جلسات را برگزار کنیم؛ کشاورزان دغدغه داشتند که باز کردن آب با نظر کشاورزان همراه نیست و بنا بر این شد تاریخ‌های بازگشایی آب به مسؤولان مربوطه داده شود تا با در نظر گرفتن خط قرمز شرب نسبت به رهاسازی آب اقدام شود. 

استاندار اصفهان گفت: موضوع چهارم این بود، که نیاز است نگاهی کوتاه مدت هم داشته باشیم، در دوران قبل از حقابه کشاورزان به بخش‌های دیگر داده شده و نیاز است ما به ازای آن تعریفی داشته باشیم و حقابه کشاورزان را پرداخت کنیم و در سفر وزیر نیرو قرار شد تا هزار و 500 میلیارد تومان برای این بخش تخصیص داده شود؛ در این راستا قرار شد سامانه‌ای تعریف شود تا توزیع این پول را آغاز کنیم. 

وی یادآور شد: یکی از موضوعات سفر وزیر تامین اعتبار سامانه دوم بود؛ از گذشته اقداماتی در این راستا آغاز شد و بخشی از آن به نتیجه رسید و قرار بر این شد وزیر نیرو برای این موضوع مبلغی را کمک کند. 

مرتضوی مطرح کرد: کشاورزان به‌دنبال بودند تا ببینند می‌توانند با استفاده از پساب برای کشاورزی استفاده کنند و به این نتیجه رسیدیم نیاز به تصفیه مجدد دارد و قرار شد بر این موضوع کار شود. 

دولت به‌دنبال حل مشکل آب است

استاندار اصفهان اعلام کرد: تجمعاتی که اتفاق افتاد، وقت زیادی گرفت؛ با رئیس جمهور 3 مرتبه درخصوص بحث آب صحبت شد، رویکرد نشان می‌دهد دولت به‌دنبال حل این معضل است اما وقتی که درخصوص تجمعات گرفته می‌شود باعث جلوگیری از پیگیری‌ها می‌شود و در این راستا قرار بر این شد که چادرها جمع شود. 

وی گفت: اختلافاتی در خصوص جمع کردن چادرها صورت گرفت و در مرحله آخر چند نفر چادرها را آتش زدند؛ در این مسیر مراقب باشیم اتحادمان مورد تهدید قرار نگیرد؛ ما همه برای یکدیگر جان می‌دادیم و باید بدانیم دیگران هموطنان‌مان هستند.

رویکرد کلی دولت سیزدهم در استان اصفهان

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رویکرد کلی دولت سیزدهم، اظهار داشت: دولت در پیشانی کار خودش بحث شفافیت را دارد، بنابراین یک ارتباط نزدیک با مردم در دستور کار دولت است.

وی افزود: دولت در توزیع امکانات کشور نگاه عدالت محوری دارد و به دنبال توزیع عادلانه منابع، کار و فعالیت است تا یک رضایت‌مندی عمومی و یک برنامه‌ریزی جامع برای پیشرفت همه مناطق کشور داشته باشیم.

استاندار اصفهان بیان کرد: دولت توجه به نخبگان را در دستور کار خودش قرار داده است و می‌خواهد از صنعت‌گر نخبه، کشاورز نخبه، دانش‌آموز نخبه، حوزوی نخبه، کسبه نخبه و همه کسانی که بتوانند در هر جایی در شناخت مسائل دولت و کشور کمک کنند، استفاده کند. حرکت مجاهدانه و پرتلاش رویکرد دیگر است چرا که شبانه‌روز همه دولت‌مردان درگیر هستند حتی در استان اصفهان روزانه 16 تا 18 ساعت در حال فعالیت هستند تا بتوانند مشکلاتی را حل کنند.

وی افزود: ارتباط مستقیم و مستمر با مردم از دیگر رویکردهای است که بر آن تاکید بسیاری شده است و ما در  استان اصفهان با همین رویکردها کار خود را شروع کردیم و امیدواریم با همراهی همه مردم و مسئولان طرح مناسبی را رقم بزنیم.

انتهای پیام/ تسنیم

کلید واژه :

آب اصفهان

،

استاندار اصفهان

،

زاینده رود

،

تنش آبی

ثبت نظرات
captcha

آدرس دهی غلط عده‌ای خاص به بخش انرژی کشور/ با گاز مایع مازاد باید چه کنیم؟

وقتی وزیر نیرو با معاونش هماهنگ نیست/ ارقام متفاوت اعلام شده از زبان محرابیان و حائری

قیمت برق در سوئد ۳۰۰ درصد افزایش یافت

دولت مکلف به انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان شد

ورود فاضلاب انسانی تصفیه نشده به سد ماملو

پیش‌بینی بارش ۲۰۰ میلی‌متری در ۱۱ حوضه آبریز کشور در هفته آینده

کاهش قیمت آب معدنی به ۲۶۰۰ تومان

رد پای سیم و کابل تقلبی در آتش ‌سوزی‌های بزرگ کشور / یک‌بیستم ترکیه صادرات سیم‌ و کابل داریم

اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان برای توسعه تجدیدپذیرها در بودجه ۱۴۰۱

تفاهم‌نامه احداث ۲۹ هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر امضا شد

"برق امید" به بن‌بست خورد / طرح برقی پرطمطراق دولت روحانی متوقف شد

مصوبه جدید برقی از اول بهمن اجرا می‌شود / افزایش هزینه مصرف برق برای 25 درصد مشترکان

افزایش ۴۱ تا ۵۵ درصدی تعرفه برق و گاز خانگی در ایتالیا

بازگشت تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر به مدار بهره‌برداری تا ۳ روز آینده

افزایش ۱۵۰۰ مگاواتی ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی تا پایان امسال

آغاز مطالعات جامع در حوضه زاینده رود/ سند تخصیص منابع آبی حوضه آبریز زاینده‌رود تدوین می‌شود

ذخایر سوخت مایع نیروگاه‌ها فقط جوابگوی 40 روز تولید برق است

قطعی برق میلیون‌ها نفر در اروپا در بحبوحه بحران انرژی

رکورد مصرف برق در روسیه شکسته شد

چرا برنامه پیک 1401 یک‌باره تغییر کرد؟ / سخنگوی صنعت برق: وزارت نیرو برنامه خود را سخت‌گیرانه کرد

ترکمنستان به دنبال توسعه صادرات برق/ تراز تجارت برقی ایران و ترکمنستان منفی می شود؟

آغاز سوآپ گاز ترکمنستان از خاک ایران از اول ژانویه 2022

شمارش معکوس افزایش ۱۶۰ مگاواتی ظرفیت تولید برق در شمال غرب ایران

راندمان نیروگاه‌های حرارتی امسال به ۴۰ درصد می‌رسد

سخنگوی دولت : بنزین گران نمی‌شود

مهندسانی ایرانی رکوردار دانش و تجربه احداث نیروگاه‌های زیرزمینی

آخرین وضعیت ذخایر سدهای کشور / کاهش ۳۳ درصدی ذخیره آب نسبت به سال گذشته

احتمال وقوع سیل در غرب کشور / سدها آماده مهار سیلاب احتمالی هستند

توان تولید ۲۸۶ واحد نیروگاهی افزایش می‌یابد

احتمال محدودیت تامین برق در روزهای سرد پیش رو در استان تهران

معضلی به اسم "کارشناسان فیک" در حوزه نیرو

دیدار دو جانبه مقامات ارشد آب ایران و ترکیه پیرامون مسائل آبی مشترک

خسارت ۴۰۰۰ میلیارد تومانی قطعی برق به بنیاد مستضعفان

آمادگی ایران برای ساخت نیروگاه مشترک با جمهوری آذربایجان

کسری 18 هزار مگاواتی تراز تولید و مصرف برق در تابستان 1401