کد خبر : 725793
زمان انتشار : 14:38:16 - 1398/06/09
از ابتدای وقوع سیل تاکنون؛ لایروبی 120 کیلومتر از رودخانه‌های استان گلستان
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان از تعریض، اجرای کانال و لایروبی بیش از 120 کیلومتر از رودخانه‌های اترک، گرگانرود و قره‌سو در استان پس از وقوع سیل اخیر تاکنون خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به‌نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، "علی نظری" با بیان اینکه گلستان ۴۸۵ میلیارد تومان اعتبار خسارت تایید شده از سیل اخیر داشت، افزود: تاکنون ۸۰ میلیارد تومان از این اعتبار معادل ۱۶.۵ درصد از اعتبار فوق ابلاغ شده و بخشی نیز اختصاص یافته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان ادامه داد: در بخش لایروبی 40 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته، در بخش بازسازی تاسیسات، سردهنه‌ها و غیره 38 میلیارد تومان ابلاغ شده که 19 میلیارد تومان آن تخصیص داده شده است.
وی افزود: در بخش دستگاه‌های اندازه گیری‌ 2.2 میلیارد تومان ابلاغ و 1.8 آن تخصیص داده شد و قرار است رقمی از صندوق توسعه ملی برای جبران خسارات پس از سیل اختصاص پیدا کند که بتوانیم کارهای باقی‌مانده را انجام دهیم.
نظری گفت: هرچند تصمیم دولت برای بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی خسارت دیده از سیل و جبران خسارت بخش کشاورزی تصمیم درستی بود، اما اگر به سراغ بازسازی تاسیسات نرویم کوچک‌ترین بارندگی می‌تواند فعالیت‌های انجام شده توسط دستگاه‌های اجرایی استان را تحت تاثیر قرار دهد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان با بیان اینکه برخی سئوالات در زمان سیل مطرح شد و ما وظیفه داریم تک تک سوالات منطقی مردم را به درستی پاسخ دهیم، اظهار کرد: در قانون به ما تکلیف شده است تعیین حریم و بستر برای رودخانه‌ها با دوره بازگشت 25 ساله انجام شود، اما سیل اخیر استان در برخی نقاط با دوره بازگشت 500 ساله بود.
وی حجم سیلاب تولید شده در حوضه آبخیز گرگان‌رود را 327 میلیون متر مکعب حدود سه برابر ظرفیت سدها اعلام کرد و گستردگی بارندگی در کل پهنه حوضه های آبخیز، اشباع خاک منطقه به دلیل بارش‌های مناسب زمستانی، عدم وجود ظرفیت ایمن عبور سیلاب در رودخانه‌های استان، شرایط توپوگرافی استان، عدم توجه به زیرساخت‌ها، ساخت و سازها و کاهش پوشش گیاهی را به‌عنوان مهم‌ترین علل وقوع سیل برشمرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان، اجرای برنامه‌های کوتاه مدت، از قبیل اجرای طرح‌های مهندسی رودخانه و مدیریت سیلاب، اجرای شبکه زهکشی در اراضی اولویت‌دار و اجرای طرح‌های کوچک تامین آب به همراه اجرای برنامه‌های بلندمدت از جمله ساخت سدهای نرماب، آقدکش، چایلی و طرح جامع مدیریت سیلاب را از برنامه‌های شرکت آب منطقه‌ای گلستان در جهت کنترل سیلاب اعلام کرد.