کد خبر : 725859
زمان انتشار : 21:07:24 - 1398/06/16
تاکید مدیر عامل آب منطقه ای خراسان رضوی به ساماندهی مسیل ها
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: باید به جای لایروبی رودخانه ها به فکر ایجاد خاکریز و ساماندهی مسیل ها بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از ایرنا محمد علایی روز شنبه در جلسه شورای حفاظت از مناب آب گناباد افزود: هزینه های بسیار برای لایروبی رودخانه ها نتایج پایدار به دنبال ندارد زیرا در سیلاب بعدی به حالت قبلی باز می گردد لذا باید به فکر ایجاد خاکریز و ساماندهی مسیل ها بود.

وی اظهار داشت: همچنین باید از رسوبات رودخانه ها و مسیل ها در شن شویی ها و برای انجام زیرساخت ها استفاده کرد.

وی گفت: سیلاب سال های گذشته در شهرستان تایباد و مرز دوغارون یک هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال خسارت وارد کرد ولی امسال با برنامه ریزی صحیح و ایجاد خاکریز و هزینه ۲۸۰ میلیون ریال به رغم بارندگی های شدید هیچ خسارتی در تایباد به بار نیامد و سیلاب وارد این شهر نشد.

علایی افزود: تامین آب مورد نیاز دام ها نباید خللی در تامین آب شرب مردم روستاها ایجاد کند چون دام ها بخشی از اقتصاد روستاییان را تشکیل می دهند و باید با حفر چاه های جایگزین این مشکل کاهش یابد و شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی از هیچ حمایتی در این زمینه دریغ نمی کند.

وی اظهار داشت: اجرای طرح پرورش آرتیمیا (میگوی آب شور) در شهرستان گناباد نباید به دلیل کمبود منابع آب متوقف شود و باید با حفر چاه جایگزین آب مورد نیاز برای تامین مصارف مردم جبران شود.

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری استان خراسان رضوی هم گفت: طرح انتقال آب گناباد به طول ۱۵۰ کیلومتر بعد از مشهد طولانی ترین خط انتقال آب در این استان است که با توجه به طولانی بودن و فرسوده بودن تجهیزات، وقوع اتفاق ها در این بخش افزایش یافته و ۳۵ کیلومتر خط انتقال آب گناباد نیازمند بازسازی است که با پیگیری های انجام شده ۲.۵ کیلومتر در حال واگذاری به پیمانکار است و برای چهار کیلومتر دیگر اسناد مناقصه در دست تدوین می باشد. 

منصور آذرین فر افزود: اجرای طرح های آب و فاضلاب شهری در گناباد برای تکمیل نیازمند ۳۳۵ میلیارد ریال و توجه بیشتر مسئولان مربوطه است.

نماینده مردم گناباد و بجستان و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به تصویب طرح انتقال آب از دریای عمان به خراسان رضوی گفت: اجرای این طرح اقتصاد منطقه را در ابعاد مختلف متحول می کند و  باید از این ظرفیت برای توسعه و رونق اقتصادی به خصوص کشاورزی در این شهرستان ها بهره گرفت.

حیمد بنایی افزود: با توجه به توان و ظرفیت گناباد باید با اهتمام مسئولان ذیربط و اختصاص ردیف های اعتباری مناسب تعدادی سد و بند خاکی بزرگ برای بهره بردای مناسب از منابع آب و جلوگیری از هدررفت آن در این شهرستان احداث شوند.

فرماندار گناباد هم گفت: با توجه به استمرار خشکسالی و کمبود منابع آب برخی از مناطق شهری و روستایی این شهرستان به خصوص در زمان افزایش گرمای هوا در تابستان امسال با کمبود آب مواجه بودند و معضل برخی مناطق روستایی شهرستان همچنان ادامه دارد.

حامد قربانی افزود: با توجه به افزایش مقطعی جمعیت گناباد به خصوص در ایام محرم و صفر برخی مناطق روستایی مانند براکوه و روستاهای بخش کاخک این شهرستان با کمبود شدید منابع آب مواجه می شوند.

وی استفاده از آب شرب در مناطق روستایی برای مصرف دام ها و کمبود آب برای تامین فضای سبز را از دیگر مشکلات این شهرستان ذکر کرد و اظهار داشت: ۱۲ درصد مجموع آب تولیدی این شهرستان برای آبیاری فضای سبز در شهرها مصرف می شود که در زمان افزایش مصرف و کمبود منابع آب در تابستان امسال برای مدتی آبیاری فضای سبز قطع شد.

از مجموع ۱۹ هزار و ۶۲۴ مشترک آب و فاضلاب روستایی در ۷۵ روستای گناباد ۱۷ هزار و ۷۱۶ نفر مشترکان مسکونی و بقیه غیرمسکونی هستند.

۲۴ هزار مشترک در گناباد و شهرهای بیدخت و کاخک این شهرستان زیرپوشش خدمات اداره آب و فاضلاب شهری قرار دارند.

شهرستان ۹۰ هزار نفری گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.