کد خبر : 727146
زمان انتشار : 15:39:37 - 1398/11/15
به بهره برداری رسیدن ۱۰ پروژه آب و برق در خوزستان
رئیس سازمان آب و برق گفت: هم زمان با چهارمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، ۱۰ پروژه آب و برق در خوزستان به بهره برداری می رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،به نقل از مهر، فرهاد ایزدجو پیش از ظهر سه شنبه در آئین بهره برداری از پروژه های آب و برق در خوزستان با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مجموعه وزارت نیرو برای خدمت رسانی بیشتر به مردم در تلاش است که در قالب پویش هر هفته الف ب ایران که اکنون در پانزدهمین هفته آن قرار داریم ۲۲۷ طرح در استان های مختلف به بهره برداری برساند.

وی افزود: یکی از استان های بسیار مهم در راستای اجرای این طرح استان خوزستان است که در قالب طرح های این پویش در استان خوزستان به بهره برداری خواهد رسید و تعداد ۱۰پ روژه که پنج پروژه آن در حوزه «آب» و پنج پروژه در زمینه های «برق» هستند، امروز به بهره برداری می رسند.

رئیس سازمان آب و برق گفت: پنج پروژه ای که در زمینهٔ «آب» هستند بالغ بر ۴۵۷ میلیارد تومان است که با افتتاح آنها آب تنظیم شده حدود ۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی حوزه های مارون و جراحی تأمین خواهد شد و آب شرب پایدار و بهداشتی به میزان ۲۰۳ هزار مترمکعب در شبانه روز برای جمعیت معادل ۳۸۲ هزار نفر تأمین می شود.

ایزدجو تصریح کرد: اولین پروژه ای که امروز افتتاح می شود، خط انتقال غدیر به تصفیه خانه و تا تأسیسات آب رسانی شهر شادگان است که ۱۳۵ هزار مترمکعب در شبانه روز برای حدود ۱۰۶ هزار نفر شهری و ۱۱۵ هزار نفر روستایی تأمین می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به مشکلاتی که در شهر شادگان در خصوص کیفیت آب پیش آمده و به دلیل اینکه آن کافی مقابله با پس زدگی آب شور خلیج فارس وجود نداشت و همچنین از نظر کمی و کیفی شهر شادگان با مشکل روبه رو شده بود، یک خط لوله هزار میلی متری بود که به دلیل فرسودگی زیاد مشکلاتی ایجاد می شد و خط لوله هزار و۳۰۰ میلی متری فولادی که انجام می شد تأمین این آب از طریق سد غدیر محقق شد.

رئیس آب و برق عنوان کرد: پروژه دومی که امروز افتتاح می شود، بحث سد تنظیمی آریو برزن در شمال شهر بهبهان است که چیزی حدود ۷۶۳ میلیون مترمکعب آب را برای طرح های شبکه آبیاری پایین دست سد مارون را تأمین می کند.

وی افزود: عملیات اجرایی این پروژه از سال ۹۳ آغاز شده و در سال ۹۷ آبگیری آزمایشی این طرح انجام شد و امروز افتتاح کامل و به بهره برداری می رسد.

ایزدجو بیان کرد: پروژه سوم آب رسانی به شهر رفیع است که آب مورد نیاز این شهر و روستاهای آن به میزان ۱۳ هزار و ۵۰۰ مترمکعب در شبانه روز را تأمین می کند، این آب نیز از طرح «غدیر» است.

وی عنوان کرد: پروژه چهارم توسعه تصفیه خانه بزرگ بهبهان است و پروژه پنجم نیز آب رسانی به ۲۲ روستای بخش های باوی و رامشیر است که عملیات اجرایی آن را حوزه آب و فاضلاب روستایی انجام داده است.