کد خبر : 730616
زمان انتشار : 16:15:49 - 1400/04/19
سخنگوی صنعت برق: رد احتمال خرابکاری در تأسیسات برق/ روزهای بسیار گرمی پیشِ‌رو داریم
سخنگوی صنعت برق با بیان "روزهای بسیار گرمی در پیش داریم که نیازمند مدیریت مصرف برق توسط مشترکان هستیم"، گفت: پیش‌بینی‌های لازم برای جلوگیری و مقابله با حملات سایبری نیز صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ، مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق با تقدیر از همه مشترکان کشور، صنایع، کشاورزان و مراکز مجاز استخراج رمزارز که در این دوره سخت با خاموش کردن دستگاه‌های خود،  صنعت برق را یاری کرده‌اند، در خصوص مراکز غیرمجاز استخراج رمزارز اظهار داشت: برق مراکز یا مکان‌هایی که به‌صورت غیرمجاز به استخراج رمزارز مشغول هستند، هرجا که باشند پس از کشف و ضبط، قطع خواهد شد.

رجبی مشهدی با بیان این که تاکنون نزدیک به 200 هزار دستگاه استخراج رمزارز از مراکز غیرمجاز با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضائیه، کشف و ضبط شده است، گفت: این تعداد دستگاه استخراج کشف‌شده بیش از 570 مگاوات برق مصرف می‌کردند که برای تولید این میزان برق و رساندن آن به محل مصرف باید نیروگاهی به‌بزرگی 750 مگاوات احداث شود.

سخنگوی صنعت برق همچنین با اشاره به حادثه‌ای که هفته پیش در پست تهران‌پارس رخ داد،  احتمال خرابکاری را در این پست رد کرد و افزود: تاکنون هیچ گزارشی در این خصوص وجود نداشته است.

وی یادآور شد: خوشبختانه پیش‌بینی‌های لازم برای جلوگیری و مقابله با حملات سایبری نیز صورت گرفته است.

سخنگوی صنعت برق با بیان این‌که در برنامه ششم توسعه باید 25 هزار مگاوات نیروگاه احداث می‌شد، اضافه کرد: از این میان تاکنون 10 هزار و 800 مگاوات نیروگاه احداث شده است اما در صورتی که موانع ناشی از محدودیت‌های اعتباری و بودجه‌ای کشور و تحریم‌های بین‌المللی وجود نداشت، 15 هزار مگاوات دیگر نیز به‌موقع ساخته و احداث شده بود.

رجبی مشهدی در عین حال خاطرنشان کرد: خوشبختانه 10 هزار و 800 مگاوات نیروگاه احداث‌شده، از محل تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی به ظرفیت کشور اضافه شده‌اند که هیچ سوختی را مصرف نمی‌کنند.

وی درباره افزایش ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیز گفت: در زمان حاضر نزدیک به یک‌هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور وجود دارد اما با توجه به منابع و راهکارهای دیده‌شده در قانون بودجه امسال، پتانسیل افزایش این میزان به 2 هزار مگاوات وجود دارد.

وی در خصوص راهکارهای صرفه‌جویی در بخش‌های تجاری نیز گفت: برخی از مراکز تجاری مانند لوسترفروشی‌ها، تابلوهای تبلیغاتی، نماهای ساختمان‌ها و... می‌توانند با  خاموش کردن روشنایی‌های اضافه خود باعث صرفه‌جویی بسیاری در مصرف برق شوند.

رجبی مشهدی خروج نیمی از نیروگاه‌های برق‌آبی از مدار تولید را برای شبکه برق بسیار سنگین توصیف کرد و افزود: جبران این میزان کمبود برق تنها با صرفه‌جویی امکان‌پذیر است.

سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: روزهای بسیار گرمی در پیش داریم که نیازمند مدیریت مصرف برق توسط مشترکان هستیم.

انتهای پیام/