• امروز : سه شنبه - ۹ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Tuesday - 30 May - 2023
2

ماجرای غم‌انگیز کودک اهوازی و فاضلاب اهواز

  • کد خبر : 751142
  • ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۴
ماجرای غم‌انگیز کودک اهوازی و فاضلاب اهواز
باز هم فاضلاب در اهواز حادثه آفرید؛ در پی مرگ غم‌انگیز کودک 3ساله اهوازی، وزیر نیرو دستورات ویژه‌ای برای شناسایی متخلفان و بررسی ابعاد حادثه صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری نیرو نیوز ، فاضلاب خوزستان و به ویژه فاضلاب شهر اهواز، همواره یکی از پاشنه آشیل‌های صنعت آب و فاضلاب کشور بوده به طوری که علاوه بر اینکه رودخانه پرآب و طویل کارون را با سالها بی توجهی به یک کانال فاضلاب بزرگ تبدیل کرده، برای هموطنان خوزستانی نیز همواره چالش‌ها و آسیب‌هایی را به همراه داشته است.

در جدیدترین اتفاق رخ داده در خوزستان، کودکی ۳ساله به خاطر ضعف ایمنی یکی از سپتیک‌های فاضلاب اهواز، به کام مرگ فرو رفت. عارف شرهانی، مدیر روابط عمومی اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در این خصوص گفت: این حادثه در ساعت ۰۰:۵۶ بامداد جمعه در کوی مدنیان اتفاق افتاده؛ کودکی در حالی که از ماشین پدر پیاده می‌شود در همان جا به چاه فاضلاب سقوط می‌کند و پس از تماس پدر با فوریت‌های پزشکی ۱۱۵ و سازمان آتش‌نشانی و انجام عملیات جستجو، کودک در حالی که علایم حیاتی نداشته از چاه فاضلاب خارج و توسط فوریت‌های پزشکی به بیمارستان اعزام می‌شود.

وی افزود: نیروهای اورژانس ۱۱۵ به محض اطلاع از وقوع حادثه برای انجام اقدامات درمانی اولیه به محل حادثه اعزام شدند و این کودک توسط آمبولانس به بیمارستان فاطمه الزهرا انتقال داده شد،امام به علت خفگی در فاضلاب در جا فوت شد.

در پی وقوع این اتفاق تلخ، اتابک جعفری، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور روز گذشته به اهواز سفر کرد و با دستور وزیر نیرو ، کمیته‌ای در این خصوص تشکیل و به اهواز اعزام شد.

اتابک جعفری، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به بررسی دقیق موضوع فوت کودک اهوازی در اثر سقوط به دریچه فاضلاب و تشکیل کمیته‌ ارزیابی، ضمن تأیید اهمال‌کاری پیمانکار و ناظر آن، گفت: به منظور جلوگیری از تکرار حوادثی از این قبیل ضروری است تمهیدات دقیق‌تر و کارآمدتری برای نظارت بیشتر بر رعایت موارد و اصول ایمنی پروژه‌ها اندیشیده شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به تأکید ویژه وزیر نیرو مبنی بر شناسایی و معرفی خاطیان در اولین فرصت، افزود: ما باید نگاه دقیقی به معضل شهر اهواز داشته باشیم. تا موانع اصلی برداشته نشود، موضوع ریشه‌ای حل نمی‌شود.

مدیرعامل آبفای کشور در ادامه گفت: همین امروز به‌دستور وزیر نیرو، بلافاصله دو کمیته با ضرورت فوری تشکیل شد تا با دو رویکرد کوتاه‌مدت و بلندمدت شروع به‌کار کنند. نخست کمیته‌ای برای بررسی عوامل این حادثه دلخراش، که باید خیلی سریع بعد از بررسی‌های دقیق، خاطیان را، چه پیمانکار، چه دستگاه نظارتی و یا کارفرما را معرفی کند تا برخورد لازم صورت گیرد. کمیته دوم در سطحی کلان‌تر و با نگاهی وسیع‌تر تشکیل دادیم تا به عوامل ناایمن در حوزه‌های مختلف کارگاهی و پروژه‌ها نظارت کند تا در آینده شاهد چنین حوادث تلخی نباشیم.

وی در ادامه با اشاره به برنامه‌ریزی ویژه برای اجرای کامل طرح جامع فاضلاب شهری اهواز تا پایان سال ۱۴۰۳ گفت: امروز با تشکیل ۲۰۰ جبهه اجرایی در سطح کلانشهر اهواز پیشرفت فیزیکی طرح جامع از ۳۱‌ درصد به ۵۴ درصد رسیده است؛ یعنی معادل ۲۳ درصد افزایش پیشرفت فیزیکی طرح را شاهد هستیم.
به گفته وی، جداسازی شبکه فاضلاب و شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی اهواز از جمله آمال‌های این کلانشهر است که نیازمند یک کار ترکیبی و پای کار آمدن همه مجموعه‌ها است.

جعفری با اشاره به اینکه شرکت آبفا در نقاط مختلف اهواز پروژه‌های متعددی در دست دارد، اظهار کرد: پس از سیل چند سال گذشته، سرعت و تعداد این پروژه‌ها روبه‌افزایش گذاشته است. امروز در هر گوشه شهر اهواز اثری از این پروژه‌ها به چشم می‌آید که البته نارضایتی مردم عزیز خوزستان را نیز درپی داشته و گاهاً حوادثی را نیز شاهد بوده‌ایم که باعث تأسف ماست. به همین دلیل است که با تأکید رئیس جمهور باید تا پایان ۱۴۰۳ طرح جامع فاضلاب اهواز اتمام یابد تا حوادث این‌چنینی را شاهد نباشیم.

جعفری در خصوص ملاحظات زیست‌محیطی، علی‌الخصوص احتمال ورود همزمان فاضلاب و آب‌های سطحی به رودخانه کارون نیز گفت: این موضوع باعث شده تا آبفای استان و شهرداری تمهیدات وسیعی جهت عدم ورود این آب‌های آلوده به کارون اتخاذ کنند و برای کنترل به‌هنگام مواقع اضطراری، مثلا وقوع سیل، در فاصله ۲۰۰ متری رودخانه تأسیساتی مجهز به پمپ ایجاد نمایند.

وی اضافه کرد: این تمهیدات اتخاذ شده وظیفه جلوگیری ورود فاضلاب به رودخانه را برعهده داشته است. تأسیساتی به نام سپتیک‌ با دال‌هایی بتنی و مستحکم و پوشیده، در فواصلی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر اتخاذ شد که تعداد زیادی از آنها در شهر اهواز به بهره‌برداری رسید. همچنین برای اینکه دال‌های این تأسیسات بر اثر آب‌های روان‌شهر دچار گرفتگی و بالازدگی نشود، منهول‌هایی تعبیه شده که حتما باید پوشیده و ایمن باشند تا در مواقع آشغال‌گرفتگی، فاضلاب به بالا و درون خیابان‌ها برنگردد، ضمن آنکه ایمنی شهروندان نیز تأمین گردد. این حادثه دلخراش در محل یکی از این سپتیک‌ها رخ داده که متأسفانه پیمانکار این دریچه را ایمن‌سازی نکرده است.

وی یادآور شد: ما در شهر اهواز تعداد ۲۴ ورودی فاضلاب به رودخانه داشتیم که برایشان این تمهیدات با ایمنی کامل اتخاذ شده است. البته که امروز یکی از نارضایتی‌های مردم، در زمینه وضعیت معابر وجود تأسیسات حفاری است که باید فکر و کمک ویژه‌ای در این زمینه بشود. زمانی که آبگرفتگی رخ می‌دهد، معضلات شهری اهواز عیان می‌گردد که این مساله حاصل سال‌ها کم‌توجهی است.

جعفری گفت: با یک بارندگی کوچک انگار که شهر غرق می‌شود. با آبگرفتگی خیابان‌ها شاهد پس‌زدگی فاضلاب نیز هستیم که تهدید جدی برای سلامت مردم محسوب می‌شود. تکمیل نشدن شبکه فاضلاب، فرسودگی و ریزش این شبکه در نقطه‌های مختلف، وضعیت خاص و شیب اهواز موجب شده تا این شهر در فصل بارش با مشکل بالازدگی فاضلاب و آب گرفتگی معابر به صورت جدی روبه‌رو شود.

وی افزود: با اهتمام جدی دولت سیزدهم به حل مشکل فاضلاب خوزستان، در سفر سرزده رئیس محترم جمهور به این استان در سال گذشته، ایشان در نخستین بازدید از شهر اهواز، وضعیت اجرایی شبکه فاضلاب اهواز را از نزدیک بررسی و تأکید فراوان به همه مسئولان استان برای حل این مشکل را کردند. مسئله فاضلاب خوزستان از اولویت‌های دولت و وزارت نیرو است که با روی کار آمدن دولت سیزدهم اجرای طرح‌های فاضلاب اهواز شتاب گرفته است، اما پروژه کلانشهر اهواز یک همت میان‌بخشی بین تمام دستگاه‌ها را می‌طلبد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: لایروبی شبکه‌های موجود بخشی از راهکارهایی است که به عنوان یک راه‌حل برای بهبود بخشی از مشکل در برنامه کاری شهرداری و شرکت آب و فاضلاب قرار گرفته است. در حالی که اهوازی‌های قدیمی به یاد دارند که در سال‌های دور، لایروبی جزو برنامه روتین سالانه دستگاه‌های مربوطه بود و حداقل سالی دو بار اقدام به پاکسازی جوی‌ها و شبکه فاضلاب می‌کردند که البته دستی و سنتی بود. اما با گسترش شبکه فاضلاب شهر و مدرن‌شدن سازه‌های زیرین که امروزه بتنی یا آجرچین شده‌اند، باید شیوه‌های نوین لایروبی هم اتخاذ شود. شیوه لایروبی سنتی معضلاتی دارد که گاهی خطرناک هم هست. باید از سیستم‌های جت‌فلشینگ استفاده کرد. اما اطلاع دارم که مدیریت شهری اهواز امروزه فاقد اینگونه تجهیزات است.

وی تصریح کرد: همچنین پاکسازی منهول‌ها نیز بسیار مهم است که به تخلیه سریع خطوط و روان‌شدن جریان فاضلاب کمک می‌کند. آمار دقیق تعداد این منهول‌ها را شهرداری اهواز دارد ولی حدس می‌زنم در اهواز حدود ۵۰ هزار منهول فاضلاب وجود دارد که البته به‌صورت دستی و سنتی پاکسازی می‌شوند.

وی تاکید کرد: متأسفانه عدم نظم و انضباط شهری در عملکرد برخی پیمانکاران و البته عدم نظارت فنی، تعداد حوادث در شهر اهواز را افزایش داده است. این حوادث در بافت‌های فرسوده‌تر و نیز در تاریکی هوا که دید کافی وجود ندارد، چشم‌گیرتر است.

جعفری خاطرنشان کرد: امید است طرح جامع فاضلاب شهری اهواز که از سال ۱۳۷۲ آغاز شده بود، با برنامه زمانبندی سه ساله در دولت سیزدهم تا پایان سال ۱۴۰۳ به پایان رسد. طبق دستور رئیس جمهور و حمایت و پیگیری‌های وزیر نیرو، با تشکیل ۲۰۰ جبهه اجرایی در سطح کلانشهر اهواز پیشرفت فیزیکی طرح جامع از ۳۱‌ درصد به ۵۴ درصد رسیده است؛ یعنی معادل ۲۳ درصد افزایش پیشرفت فیزیکی طرح را داشته‌ایم. هرچند که تدابیری اتخاذ خواهیم کرد که با همکاری میان‌بخشی و نیز نظارت بیشتر، در آینده شاهد چنین حوادث تلخی نباشیم تا در نهایت رضایت مردم خوب و غیور اهواز حاصل شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://nironews.ir/?p=751142

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.