• امروز : یکشنبه - ۳۱ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 21 July - 2024
12

حریق اطفاء شد/چه مدارکی در آتش ساختمان شرکت برق حرارتی سوخت؟

  • کد خبر : 910
  • ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۱
حریق اطفاء شد/چه مدارکی در آتش ساختمان شرکت برق حرارتی سوخت؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،آتش‌سوزی در ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو در خیابان ولیعصر (عج) تهران (حوالی میدان ولیعصر)، که از دوشنبه آغاز شده بود پس از ۴۸ ساعت تقریبا اطفاء شد. این حادثه نهایتا تنها ۱۵ نفر مصدوم داشت. ** سخنگوی سازمان آتش نشانی: امیدواریم تا ساعات آینده پایان عملیات اطفای […]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیرو نیوز ،آتش‌سوزی در ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو در خیابان ولیعصر (عج) تهران (حوالی میدان ولیعصر)، که از دوشنبه آغاز شده بود پس از ۴۸ ساعت تقریبا اطفاء شد. این حادثه نهایتا تنها ۱۵ نفر مصدوم داشت.

** سخنگوی سازمان آتش نشانی: امیدواریم تا ساعات آینده پایان عملیات اطفای حریق را اعلام کنیم

سیدجلال ملکی در مورد آخرین وضعیت اطفای حریق ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو در خیابان ولیعصر (عج) تهران اظهار کرد: دقایقی قبل برای ارزیابی به طبقه منفی چهار رفتم و با وجود اینکه حرارت زیاد است، آتش‌نشان‌ها موفق شده‌اند با کنترل حرارت و تاکتیک‌هایی که به کار بسته‌اند، بویژه استفاده از فوم – که در آخرین نشست هماهنگی به ریاست شهردار تهران به این نتیجه رسیدیم که از آن استفاده کنیم – شرایط بهتر شد و این روش خوشبختانه جواب داد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران اضافه کرد: نیروها در قالب گروه‌های سه – چهار نفره در حال نفوذ هستند. نفوذهای آنها کوتاه‌مدت اما مداوم است، یعنی به محض اینکه یک گروه بالا می‌آید، گروه دیگر اقدام می‌کند.

وی افزود: آتش‌نشانان موفق شدند تا حد زیادی محل را ایمن‌سازی کنند ولی هنوز بخش‌هایی هست که در آن آتشِ پنهان وجود دارد و تا حدودی تولید دود هم دیده می‌شود. شرایط به‌گونه‌ای است که به سختی می‌توان عملیات انجام داد ولی ما امیدواریم که حریق واکنش جدید نشان ندهد و با روندی که در حال حاضر وجود دارد امیدواریم تا ساعات آینده، پایان عملیات اطفای حریق را اعلام کنیم که البته بعد از آن فعالیت‌هایی مانند لکه‌گیری، ایمن‌سازی و تخلیه کامل دود را انجام خواهیم داد.

محمدعلی نجفی – شهردار تهران در همین رابطه گفت: بر خلاف پیش‌بینی‌ها از تکرار اتفاقی مشابه حادثه پلاسکو پیشگیری شد. از آتش‌نشانان‌ها قدردانی می‌کنم.

همچنین حبیب زاده – معاون نظارت شورای شهر تهران درباره احتمال بازگشت سکنه به ساختمان های اطراف نیز گفت: بازگشت سکنه ساختمان‌های اطراف ساختمان حرارتی وزارت نیرو نیازمند تایید نهایی است.

نیروهای اورژانس در حال رسیدگی به آتش نشانی هستند که از دقایقی پیش دچار دودزدگی شده است.

سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: دقایقی پیش تیم بررسی توانستند به طبقه منفی چهار نفوذ کنند.

وی در خصوص احتمال ریزش ساختمان اظهار کرد: تا زمانی که عملیات اطفای حریق ادامه دارد نمیتوان نظر کارشناسی داد.

ملکی همچنین اظهار کرد: عملیات ما به نسبت واکنش آتش بستگی دارد و امیدوارم وضعیت از این شرایط بد تر نشود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: شب گذشته مسئول تاسیسات ساختمان به ما اعلام کرد که تعدادی گالن آب در طبقه منفی پنج وجود دارد اما در خصوص مخزن گازوئیل هیچ اطلاعی نداریم.

وی غرقاب شدن ساختمان را تکذیب کرد.

ساوالان پور مسئول تاسیسات برق حرارتی وزارت نیرو: در جمع خبرنگاران : ۴۰۰لیتر گازوئیل در حیاط برای مواقع ضروری و روشن کردن مشعل بوده  و اصلا بنزینی در طبقات پایین نبوده است.

چون فضا بسته و پر دود است آتش نشان ها  نمیتوانند به طبقه منفی چهار بروند البته تا این لحظه بیش از چهار بار تلاش کردند.

درباره ریزش ساختمان باید مهندسان ساختمان نظر دهند

داوری مدیرعامل سازمان آتش نشانی و  خدمات ایمنی شهر تهران و  فرمانده عملیات در جمع خبرنگاران گفت:  عملیات اطفای حریق همچنان ادامه دارد و مامورین آتش نشانی به طبقه منفی سه رسیده اند و تلاش برای نفوذ به طبقه منفی چهار همچنان ادامه دارد.

وی در خصوص احتمال ریزش ساختمان گفت: در این باره باید مهندسان ساختمان نظر بدهند.

عملیات اطفای آتش همچنان ادامه دارد/ اقدامات لازم برای ریزش احتمالی

** سخنگوی سازمان آتش‌نشانی: آتش به طبقات بالاتر سرایت نکرده اما دود در همه جا است. میزان حرارت کم شده اما حرارت هنوز بالا است.

جلال ملکی اظهار کرد: عملیات اطفای حریق همچنان در ساختمان وزارت نیرو ادامه دارد و دستور توقف عملیات تاکنون داده نشده است.

وی ادامه داد: با توجه به حجم زیاد دود و حرارت بالا در طبقات پایین، منفذی در سقف طبقاتی ایجاد گردید تا هم تخلیه دود صورت گیرد و هم بتوانیم کف و فوم را به آتش تزریق کنیم.

ملکی تصریح کرد: در ساعات میانی شب به دلیل شدت حرارت بالا، نیروها نتوانستند به طبقات پایین ورود کنند اما در حال حاضر حرارت پایین‌تر آمده و نیروها تا طبقه منفی ۳ رفته‌اند؛ ولی همچنان حرارت در طبقه منفی۴ بسیار بالاست.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران افزود: امیدواریم حرارت در ساعات آتی کاهش یابد. این عملیات، یک عملیات فرسایشی است و ما باید هم جان مأموران و هم موقعیت ساختمان رو در نظر بگیریم. اقدامات لازم را برای ریزش ساختمان انجام داده‌ایم و هر چیزی امکان وقوع دارد.

** علت آتش سوزی ساختمان مشخص شد

مسئول تاسیسات شرکت برق حرارتی وزارت نیرو گفت: کپسول اطفای حریق در طبقه ۴- این ساختمان خودبه‌خود فعال شده و با پرتاپ پودر اطفای حریق که با حرارت همراه بوده روی اسناد و کاغذها، باعث مشتعل‌شدن این کاغذ‌ها شده است. یک مخزن ۳ هزار لیتری گازوئیل در حیاط این شرکت هنوز باقی مانده است که این مخزن برای مواقع ضروری استفاده می‌شود.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان اورژانس کشور، پنج تن از این مصدومان به مراکز درمانی منتقل و چهار تن نیز در محل درمان شدند.چهار دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس تا پایان عملیات در محل حادثه مستقر خواهند بود.

در طبقه منفی پنج ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو موتورخانه ای وجود دارد و به مسئولان سازمان آتش نشانی گفته شده که در آنجا ۲۰ هزار لیتر آب وجود دارد و این در حالی است که اطلاعات دیگری به آتش نشانان داده نشده است.

این ساختمان چون فلزی است و ضرورت دارد در حین عملیات احتیاط لازم نسبت به خطرات موجود انجام شود عملیات به کندی پیش می رود.

چه مدارکی در آتش ساختمان شرکت برق حرارتی وزارت نیرو سوخت؟

مدیرکل پدافند غیرعامل وزارت نیرو: هنوز آتش نشانان به کانون آتش نرسیده اند. هیچ ذخیره سوختی در ساختمان برق حرارتی وجود نداشت.

شعله وری آتش گسترده نیست اما دود امکان مهار آتش را تا این لحظه گرفته است.

خوشبختانه به موقع تمامی افراد از ساختمان تخلیه شدند و تمام مدارک مهم نیز به بیرون از ساختمان انتقال داده شده است. بخشی از مدارک راکد و قدیمی که در فرآیند الکترونیکی سازی اسناد به فایل های الکترونیکی درآمده بودند، در آتش سوختند.

یکی از همسایگان ساکن در ساختمان روبروی محل حادثه: از دیروز که آتش سوزی اتفاق افتاد دود شدیدی در خانه های ما وارد شده به قدری که نمی‌توانستیم نفس بکشیم.

به ما دستور تخلیه ساختمان مان را دادند و در حال حاضر هم اجازه بازگشت به خانه و برداشتن وسایل ضروری مان را نمی‌دهند.

این ساکن خیابان ولیعصر گفت: ما در حال حاضر به مانند افراد آواره هستیم که جایی برای سکونت نداریم.

سخنگوی شرکت ملی گاز: گاز ۲۰۰ مشترک اطراف ساختمان قطع شد

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به آتش‌سوزی ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو، گفت: برای ایمنی بیشتر شرکت ملی گاز ایران، گاز ۲۰۰ مشترک اطراف این ساختمان را قطع کرد.

مجید بورجارزاده  با بیان این‌که گاز ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو روز گذشته به محض آتش‌سوزی قطع شد، افزود: از صبح امروز گاز دو کوچه بالا و پایین این ساختمان که شامل ۲۰۰ مشترک می‌شود برای ایمنی بیشتر قطع شد.

وی به این سوال که گاز این مشترکین چه زمانی وصل می‌شود، اظهار کرد: تا زمانی که فرمانده عملیات مدیریت بحران و آتش‌نشانی به ما اجازه ندهند گاز این مشترکین وصل نخواهد شد.

این ساختمان به سیستم خاموشی اتوماتیک مجهز بوده است اما گفته می‌شود موثر عمل نکرده است.

گفته می‌شود از سوی سازمان آتش نشانی پیش از این سه فقره اخطار برای رعایت نکات ایمنی به مسئولان این ساختمان داده شده است. که داوری نسبت به توجه مسئولان به این اخطاریه ها اظهار بی اطلاعی کرده و گفت باید پرونده ساختمان بررسی شود.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://nironews.ir/?p=910

نوشته های مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.